Zvládli jste napsat perfektní životopis, vybrali jste si skvělou pozici a prošli všemi koly pohovoru,… a přišla nabídka práce, gratulujeme! Teď už je jen na vás, jestli práci opravdu chcete a jestli odpovídá vašim kariérním cílům. Zvažte, jestli se vám líbilo prostředí, ve kterém byste měli pracovat, jestli potenciální kolegové vypadali motivovaně a přívětivě.

Zaměřte se také na možnosti rozvoje, abyste ve vaší kariéře nestagnovali. Je nutné zvážit veškeré faktory, přeci jen se jedná o vaši budoucnost. V tuto chvíli přichází na řadu už jen jednání o pracovní smlouvě a její podpis.

Co by měla obsahovat pracovní smlouva

Jednání o pracovní smlouvě představuje krok, který se v žádném případě nevyplatí podcenit, a naopak je podstatné věnovat mu dostatek času. Právě pracovní smlouva je v procesu hledání práce jakousi pomyslnou korunou vašeho úspěchu. Smlouvu se zaměstnavatelem byste měli podepsat včas, což znamená nejpozději v den dohodnutého nástupu do práce, a to ještě před začátkem práce samé. Pokud je to možné, nenechávejte předložení a podpis pracovní smlouvy až na tento moment, ale snažte se pracovní smlouvu, nebo alespoň její návrh vyžádat již dříve.

Není-li tento postup pro zaměstnavatele přijatelný, buďte na podpis smlouvy připraveni. Vyplatí se vám již předem se poučit, co všechno má pracovní smlouva obsahovat. Abyste se neocitli v nevýhodném postavení, ujasněte si veškeré pracovní a mzdové podmínky, informujte se o svých právech a povinnostech a o přesné náplni práce.

Předloženou pracovní smlouvu si pak důkladně prostudujte a zkontrolujte, zda obsahuje všechny náležitosti. Naprostá důvěra v serióznost potenciálního zaměstnavatele by se vám nemusela vyplatit. V den nástupu byste měli mít smlouvu již v ruce, protože vašemu klidu a pracovní pohodě by určitě práce tzv. na dobré slovo nijak neprospěla.

Dle Zákoníku práce musí každá pracovní smlouva povinně obsahovat tři základní údaje, a to: druh práce, místo jejího výkonu a den vzniku pracovního poměru (den vašeho nástupu). Druh práce by měl být specifikován názvem pozice, na níž nastupujete, ale ideálně i upřesněním okruhu činnosti, nebo ještě lépe uvedením pracovní náplně s přesným popisem činností. Dalším nezbytným bodem je označení místa výkonu práce – nejlépe konkrétní adresa firmy. Se zaměstnavatelem ale můžete sjednat i širší místní vymezení, jako např. město, kraj. Vedle uvedených povinných náležitostí lze ve smlouvě sjednat také délku zkušební doby, mzdové podmínky, způsob odměňování, upravenou pracovní dobu, dobu trvání pracovního poměru, konkurenční doložku atd.

Důležité je vědět, že předloženou smlouvu máte právo modifikovat nebo dokonce nově navrhnout znění jednotlivých bodů. Dle našich zkušeností tuto možnost zatím čeští zaměstnanci využívají jen minimálně. Někdy se může jednat jen o neznalost vlastních práv, většinou se však uchazeči připomínkám brání z obavy, že místo nakonec nedostanou. Je však důležité si uvědomit, že uzavření pracovního poměru je oboustrannou dohodou, na jedné straně jste Vy se svými zkušenostmi, znalostmi, které chcete firmě nabídnout, a na straně druhé je zaměstnavatel se svou nabídkou a zázemím.