V jednom z minulých článků jsme si vysvětlili, jaké jsou základní náležitosti pracovní smlouvy a proč je důležitá. Tento článek se zaměří na rozdíly mezi pracovními smlouvami na dobu určitou a neurčitou, jejich výhody a nevýhody, a na to, co se stane po uplynutí doby určité.

Rozdíly mezi dobou neurčitou a určitou

Pracovní smlouva na dobu neurčitou znamená, že zaměstnanec i zaměstnavatel neznají konec vzájemné spolupráce. Takovou smlouvu je možné ukončit pouze způsoby stanovenými zákoníkem práce. Mezi ně patří:

  • Výpověď
  • Dohoda
  • Okamžité zrušení pracovní smlouvy
  • Zrušení ve zkušební době

Naopak pracovní smlouva na dobu určitou má předem stanovený konec, a to konkrétním datem nebo jiným jasně definovaným okamžikem. Pracovní smlouva na dobu určitou může být sjednána například:

  • Do konkrétního data (např. do 31. prosince 2024)
  • Po dobu zástupu za zaměstnance na mateřské nebo rodičovské dovolené (např. do návratu paní Jiřiny Novákové)
  • Do návratu zaměstnance z dlouhodobé pracovní neschopnosti (také maximálně na 3 roky)

Podle zákoníku práce může být pracovní poměr na dobu určitou sjednán maximálně na tři roky a může být dvakrát prodloužen. Po třetím prodloužení smlouvy by se tento pracovní poměr automaticky změnil na dobu neurčitou, pokud zákoník práce nestanoví jinak.

Uplynutí doby určité

Když smlouva na dobu určitou dospěje ke svému konci, mohou nastat tři scénáře:

  • Smlouva je prodloužena na dobu neurčitou – zaměstnavatel se rozhodne nabídnout zaměstnanci trvalou spolupráci
  • Automatický přechod na dobu neurčitou – pokud zaměstnanec po skončení smlouvy na dobu určitou stále pracuje pro zaměstnavatele s jeho vědomím, smlouva se automaticky změní na dobu neurčitou
  • Konec pracovního poměru – pracovní poměr skončí v termínu stanoveném ve smlouvě

Výhody a nevýhody

Pracovní smlouva na dobu neurčitou přináší významné výhody pro zaměstnance, jelikož jejich pracovní pozice je stabilní a pro zaměstnavatele je obtížnější pracovní poměr ukončit. Výzkumy ukazují, že zaměstnanci s takovou smlouvou bývají loajálnější. Pro zaměstnavatele představuje tato smlouva jistotu, že investice do zaměstnanců se může v dlouhodobém horizontu vrátit. Nevýhodou pro zaměstnavatele je, že ukončení pracovního poměru na dobu neurčitou je složitější a právně náročnější.

Pracovní smlouva na dobu určitou je výhodná pro obě strany tím, že je jasně stanovený konec pracovního poměru, což umožňuje lepší plánování do budoucna. Zaměstnanec má možnost během stanovené doby ukázat své schopnosti a přesvědčit zaměstnavatele k nabídce smlouvy na dobu neurčitou.

Pro zaměstnavatele je smlouva na dobu určitou výhodná v případě, že není spokojen s pracovními výsledky zaměstnance – smlouva skončí automaticky uplynutím sjednané doby. Nevýhodou pro zaměstnance je menší jistota zaměstnání a nutnost neustále prokazovat své schopnosti.

Jak pracovní smlouvu měnit nebo ukončit

Pracovní smlouva se může měnit pouze písemnými dodatky. Ústní dohody o změnách jsou nedostatečné a právně neplatné. Nejčastěji se mění položky jako pozice, místo výkonu práce, pracovní úvazek, nebo doba trvání pracovního poměru.

Ukončení pracovní smlouvy musí být vždy písemné. Při ukončení smlouvy také běží výpovědní lhůta, během které je zaměstnanec povinen dále pracovat. Na závěr, ať už se rozhodujete pro pracovní smlouvu na dobu určitou či neurčitou, je důležité zvážit všechny výhody a nevýhody a přistupovat k této otázce obezřetně. Vždy se snažte udržet dobré vztahy se svým zaměstnavatelem, neboť dobrá pověst je v budoucnu nedocenitelná.